Oblíbené 0 Porovnání 0

Jak vybrat lednici?

Čeká vás výběr nové lednice? Podívejte se na hlavní body, na které při jejím výběru nezapomenout a které vám ulehčí její výběr.

Obsah

  1. Dvakrát měř, jednou stěhuj ledničku.
  2. Bacha, rohy a dveře!
  3. Magnetky, nebo jednotný design?
  4. Aby byla tak akorát.
  5. A neměla by moc utrácet!
  6. Není námraza? Není práce a vyšší spotřeba.
  7. Vychytávky na dobroty.
  8. Třešničky na dortu.

Dvakrát měř, jednou stěhuj ledničku.

Stanovte si, kde lednice bude. Jak kvůli rozměrům, tak kvůli vzdálenosti od kuchyňské linky.

Umístění

Lednici používáme při vaření pořád. Pokud to lze, snažte se ji mít proto vždy umístěnou v kuchyni, ať se nenaběháte, a v dostatečné vzdálenosti od vařící zóny, ať se neohřívá od trouby. V malých bytech a garsonkách myslete také na hlučnost lednice. Ideálně by měla mít 40 db a níže.

Hlucnost-lednice

Rozměry

Změřte si šířku a hloubku vymezeného prostoru, výška je většinou bez problému, ale pozor u zkosených stropů! Prostor změřte raději vícekrát, přeci jen lepší dvakrát natáhnout metr, než stěhovat lednici tam a zpět.

Až budete mít před sebou konkrétní lednice, myslete také na náběh dveří, zejména pokud je lednice vedle lednice linka. Vděčné jsou lednice s dveřmi bez náběhu díky pantům SmoothFit.

IMG_2047

IMG_2043

Bacha, rohy a dveře!

Věc, na kterou nejčastěji zapomeneme – zda se v prostoru s lednicí vůbec vytočíme a rozměr futer dveří. Pokud chybí jen nějaký centimetřík, pomůže vybírat lednici s integrovaným madlem.

IMG_2053

Pokud těch centimetrů přebývá více, u lednic Beko lze dveře odmontovat. U lednic bez displeje ve dveřích to podle návodu zvládnete sami, u těch s displejem bude potřeba pomoc našeho technika.

Magnetky, nebo jednotný design?

Kromě toho, že jsou volně stojící lednice vhodným prostorem pro sběratele magnetek, nabízí také širší výběr, co se rozměrů a výbavy týče. Mějte ale na paměti, že kolem ní i za ní musí být dostatečný prostor pro odvětrávání. Pokud preferujete jednotný design kuchyně a nechcete mít mezi lednicí a linkou mezery, je jasnou volbou ta vestavná.

IMG_2056

Aby byla tak akorát.

U zbytečně velké lednice budete platit za chlazení vzduchu, u malé se zase ke svému oblíbenému jogurtu budete probojovávat přes pyramidu sýrů a zeleniny. Takže, abyste vybrali přesně takovou lednici, která bude sedět vašim potřebám, spočítejte, kolik vás je v domácnosti a podle toho vyberte tu správnou kapacitu. Čtyřnožce asi počítat nemusíte, ale pokud se váš 50kg mazlík neobejde denně bez kusu masa, raději počítejte i s ním.

Objem-na-osobu

A neměla by moc utrácet!

Spotřeba a energetická třída

Lednice běží pořád a to fakt pořád, 24 hodin, 365 dní v roce, a proto je dobrý kouknout i na její energetickou třídu. Tady ojediněle platí, čím více, tím lépe, takže čím více plus za áčkem, tím úspornější provoz. K němu přispívají i takové vychytávky jako invertorový kompresor, který má nižší spotřebu než ten klasický, nebo kovová záda lednice, která akumulují chlad a lépe vyrovnají rozdíl teplot po otevření.

IMG_2049

Úsporné režimy

Vhod přijdou také úsporné režimy. Jeden z nich je Eco režim, nebudou ho mít teda moc rádi noční mlsouni, protože sníží spotřebu lednice v případě, že ji nikdo 8 hodin neotevře. A dalším užitečným je Holiday režim. U něj teda musíte předem vybílit lednici, ale když jedete na dovolenou, tak se to hodí, protože mrazák stále poběží a chladící část bude vypnutá.

Není námraza? Není práce a vyšší spotřeba.

Při výběru uvažujte i o tom, jestli se při provozu lednice tvoří námraza. U lednice na chalupu to asi vadit nebude, protože ji stejně budete vypínat, ale u lednice domu stojí za to zvážit lednici s NeoFrost®

NeoFrost

To jsou dva chladící okruhy, pro chladící část zvlášť, pro mrazničku zvlášť, díky kterým lednice funguje bez námrazy, takže jí nemusíte vypínat, odmrazovat, nebo dolovat jídlo z mrazáku kladivem.

Oproti tomu MinFrost® sice tvorbě námrazy úplně nezabraňuje, ale alespoň ji omezuje na minimum, takže lednici nemusíte odmrazovat tak často.

Vychytávky na dobroty.

Jestli má lednice speciální přihrádku na uskladnění a prodloužení čerstvosti potravin, asi nebude úplně rozhodující věc při jejím výběru, ale pokud se nemůžete rozhodnout, přihrádka EverFresh+® nebo zóna s modrým světlem by mohla být rozhodující. Obě dvě zóny prodlouží čerstvost potravin, ale liší se tím, že přihrádka s aktivním modrým světlem pomáhá uchovat v ovoce a zelenině více vitamínů, jejich chuť a barvu, zatímco EverFresh+® se hodí zejména na uskladnění potravin jako jsou maso, sýry, protože poskytuje nižší teplotu a ideální vlhkost.

Beko EverFresh+ lifestyle image

Třešničky na dortu.

A na závěr to, co u lednice potěší a určitě vám zpříjemní fungování v kuchyni.

Multizóna – děsně prima věc u americké lednice. Je to prostor, který můžete nastavit jako mrazničku, jako nulovou zónu, nebo jako lednici. O Vánocích se hodí na cukroví, v létě zase na zmrazení přebytků ovoce.

Multizona

Antibakteriální těsnění – zabraňuje vniku bakterií, které by jinak mohly kolonizovat na uskladněných potravinách. Takže má vliv na kvalitu potravin, a proto ho má většina našich lednic.

IMG_2039

FreshGuard filtr s UV zářením – speciální věcička, která čistí vzduch uvnitř lednice a pomocí UV ničí případné bakterie. Ocení zejména ti, co si potrpí na zrající sýry, či ryby. 😉

IMG_2051