Oblíbené 0 Porovnání 0

Nové energetické třídy a nové energetické štítky

Od března 2021 čeká všechny pračky, myčky, lednice a mrazáky na trhu změna označení energetické třídy a energetických štítků. Důvodem nařízení EU je přehlednější znázornění energetické třídy a lepší porovnání spotřebičů mezi sebou. Mrkněte, jak se v tom vyznat s naším průvodcem.

Co je energetický štítek a proč ho spotřebič má?

Energetický štítek slouží zejména pro porovnání spotřebičů mezi sebou. Jsou na něm uvedené hodnoty, které jsou naměřené při laboratorním testování. To má dané své podmínky a metodiku, které jsou stejné pro všechny výrobce. Výsledek je pak na energetickém štítku, abyste mohli porovnat, jestli si pořídit tuhle lednici nebo tamtu.

Energetický štítek udává hodnoty naměřené při laboratorním testováním. Hodnoty v reálném prostředí se pak mohou trochu lišit.

Staré energetické třídy a štítky

Když se podíváte na nabídku spotřebičů a jejich energetickou spotřebu, samými plusy a procenty se to jen hemží. Aby totiž výrobci odlišili A+++ spotřebiče, které jsou ještě úspornější než samotná hranice A+++ třídy, přidává se označení "– X %". To se ale neuvádí na energetickém štítku, takže se pak v obchodě můžete setkat se dvěma pračkami vedle sebe, které mají obě energetický štítek s třídou A+++, ale jedna je přitom výrazně úspornější než druhá. Kdo se v tom pak má vyznat, že?

01 CZ Porovnani v ramci A+++

Nové energetické třídy a štítky

Pro objektivnější znázornění, jak je daný spotřebič úsporný, se proto dalo pár chytrých hlav Evropské komise dohromady a aktualizovaly škálu energetických tříd a metodiku testování. Odpadnou tak všechny ty plusy a procenta a zůstanou pouze energetické třídy od A (nejlepší) až po G. Díky tomu bude na první pohled snazší vidět rozdíl, jestli je například jedna pračka úspornější než druhá.

02 CZ Porovnani stitku

Jakých spotřebičů se nové energetické štítky týkají?

Přeštítkování se bude týkat všech myček, praček, pračkosušiček, lednic a mrazáků. Kromě sortimentu spotřebičů Beko také světelných zdrojů, televizorů a elektronických displejů.

03 CZ, SK, HU Spotrebice, kterych se tyka

Jak se mě změna energetických štítků dotkne při nákupu?

Zpočátku se možná vyděsíte, že kupujete pračku v energetické účinnosti C, když do nedávna byla "Áčková" pračka už málo. Nemusíte se ale bát. U spotřebičů Beko nedošlo se změnou štítků ke změně spotřeby, akorát mají nově naměřené hodnoty přidělené jiné označení energetické účinnosti.

Protože se u všech spotřebičů nedá změnit energetický štítek ze dne na den, mohli jste se při nákupu nového spotřebiče od listopadu 2020 setkat s tím, že u spotřebiče byly přiložené dva různé energetické štítky – jeden starý a jeden nový, který bude platit od března 2021. Od března 2021 pak budou na spotřebičích v obchodech nalepené už jenom ty nové.

04 CZ Stejna spotreba

Změní se nějak název spotřebičů Beko?

Ano, některé spotřebiče Beko můžou mít skutečné jiné označení modelu. U některých spotřebičů zůstane název stejný, takže se může stát, že v jednu chvíli budou na beko.cz dva spotřebiče se stejným názvem. Lze je ale snadno rozlišit podle rozdílného produktového čísla (tzv. SKU).

Změní se nějak funkce spotřebičů Beko?

Co se týče funkcí, změní se jen tím správným směrem. U nových spotřebičů funkce ubývat nebudou, ale naopak některé přibydou. Je to takový malý bonus za změnu energetických štítků :-)

1200x400_CZ